Atıyla gezen profesör: Amacım hayvan sevgisini aşılamak

İstanbul Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi’nden Balıkesir Üniversitesi Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne 1 yıllık görevlendirme ile gelen Prof. Dr. Mehmet Can Gündüz, mesaiye başladığı günden bu yana kampüs içinde atla geziyor. Bu nedenle okulda ‘atlı profesör’ olarak tanınan Prof. Dr. Gündüz, üniversiteye 8 kilometre mesafedeki Hayvancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne de atla gidiyor.

Çevredeki kırsal mahallelere de atıyla ziyaretlerde bulunan Prof. Dr. Gündüz, yaşlı ve genç demeden isteyenleri de atına bindiriyor.

“ATI GÖRÜNCE BÜYÜK BİR HEYECANA KAPILIYORLAR”

Prof. Dr. Can Gündüz, “Amacım, atları ulaşım aracı olarak kullanmaktan ziyade geçtiğimiz köylerdeki insanlara at sevgisi aşılayabilmek, küçük kardeşlerimizin hayallerine bir nebze de olsa dokunabilmek ve aynı zamanda geçmişte atlarla ilgili hatıraları bulunan büyüklerimizin de anılarını yad edebilmek. Ayrıca öğrencilerle at bakımı, beslenmesi ve sağlığı konularını işlemekle birlikte aynı zamanda binicilik derslerini de yapmaya çalışıyoruz. Mümkün olduğunca yolculuğumuzda farklı köylerden geçiyoruz. Çocukların ve yetişkinlerin tepkisi çok heyecan verici oluyor. Özellikle onların ata dokunup, atı sevmeleri ve isteyenlerin binmeleri gerçekten çok hoş görüntüler oluşturuyor. Çocukların yanı sıra yaşlı bireyler de atı görünce büyük bir heyecana kapılıyor” diye konuştu.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x