Jeffrey Epstein’in ‘kara kitabı’ açık artırmayla satılacak

ABD merkezli ‘Alexander Historical Auctions’ adlı müzayede evi çocuklara yönelik cinsel istismar, pedofili ve fuhuş ağı oluşturma suçlamasıyla yargılanırken 2019’da hapishanede ölen Jeffrey Epstein’ın 221 önemli kişinin isminin yer aldığı ‘küçük kara kitabı’ 15 Mayıs’ta kapalı açık artırmayla satışa sunacağını açıkladı.

DHA’nın aktardığına göre, müzayede evinden yapılan açıklamada, satın alacak kişinin kimliğinin ve teklifinin gizli tutulacağı belirtildi. Müzayede evi, “Kitapta Epstein’in irtibat kurduğu kişilerin isimleri, adresleri ve telefon numaralarının yanı sıra aile üyelerinin, sekreterlerin, acil durum iletişim bilgileri de bulunuyor. Kitapta daha önce kamuya açıklanan isimler dışında açıklanmayan yüksek profilli 221 kişinin ismi de bulunuyor” dedi.

‘BİR MÜZİSYEN, NEW YORK’TA BİR KALDIRIMDA BULDU’

Müzayede evinin internet sitesinden yapılan açıklamada, ayrıca şu ifadelere yer verildi: “Bu kitabı 1990’ların ortasında Manhattan’da yaşayan bir müzisyen, New York’ta bir kaldırımda buldu. Daha sonra kitap FBI tarafından incelendi fakat o dönem delil teşkil edecek bir öneme sahip olduğu düşünülmedi. Kitapta 1998’de satın aldığı özel adası Little Saint James ile ilgili ayrıntılar da bulunuyor. Epstein’ın adayı satın aldığı adamın eşinin iletişim bilgileri yer alıyor. Kitapta ayrıca adresleri kamuya açık kayıt aramalarında bulduğumuz konutlarla eşleşen Epstein’ın akrabalarına ilişkin ayrıntılı bilgiler de yer alıyor.”

Açıklamanın sonunda, metnin kalanından farklı olarak büyük harflerle yazılan kısımda ise şu ifadeler kullanıldı: “(Halihazırda yargılanan ve hüküm giyenler hariç) bu kitapta listelenen kişilerden herhangi birinin Jeffrey Epstein tarafından işlenen herhangi bir suçla bağlantılı olduğuna ilişkin herhangi bir emare yok; biz de herhangi bir şekilde böyle bir iddiada bulunmuyoruz. Bu nesne, sadece kapalı teklif ile sunuluyor ve kesinlikle ‘olduğu gibi’ satılıyor. Bu nesne, herhangi bir sebepten herhangi bir zamanda geri çekilebilir.”

Ne olmuştu?

Jeffrey Epstein dava dosyaları 3 Ocak’ta kamuya açıklanmaya başlanmış ve dünyada büyük yankı uyandırmıştı. Yayınlanan belgeler, Epstein’ın istismarına maruz kalanlardan biri olan Virginia Giuffre tarafından 2015 yılında Ghislaine Maxwell’e karşı açılan davanın bir parçası olan dosyalarda, birçok ünlü iş insanı, politikacı ve ünlünün isimleri yer almıştı.

Jeffrey Epstein, 2005 yılında ABD’nin Florida eyaletinde, 14 yaşında bir kız çocukla cinsel ilişkiye girmek için para verdiği iddiasıyla gözaltına alınmış, reşit olmayan birçok kız çocuk Epstein’in ve arkadaşlarının kendilerini cinsel istismara maruz bıraktığını söylerken, mahkeme Epstein’i 2008’de tek bir kişiye cinsel istismar uygulamaktan suçlu bulmuştu. Epstein, suçlu bulunmasının ardından 13 aylık bir hapis cezası almıştı. New York savcılarının Jeffrey Epstein’i 2019 yılında fuhuş ağı oluşturmaktan suçlu bulmasının ardından, milyarder gözaltında tutulurken hapishanede ölü bulunmuştu.

Öte yandan dava dosyalarında çok sayıda tanınmış politikacı ve ünlü bulunuyor. ABD’nin eski başkanlı Bill Clinton ve Donald Trump’ın yanı sıra İngiltere Prensi Andrew, eski New Mexico Valisi Bill Richardson ve eski Senatör George Mitchell, ünlü mankenler Heidi Klum ve Naomi Campbell, şarkıcı Michael Jackson da dosyalarda adı geçen ünlülerdendi.

Basına yansıyan belgelerde, eski ABD başkanı Bill Clinton ile ilgili olarak Epsetin ile yakın oldukları ve birçok uçak yolculuğu yaptıkları ifadeler arasında yer alırken, Prens Andrew’un söz konusu adayı çok kez ziyaret ettiği ve reşit olmayan kız çocuklara cinsel istismarda bulunduğu davacılar tarafından iddia edilmişti. Prens, verdiği röportajlarda bu iddiaları reddederek Jeffrey ile arkadaş olduklarını doğrulamıştı. Donald Trump ile ilgili dava dosyalarında, Epstein ile yakın oldukları ifadeleri kullanılmıştı.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x