Jr Erbakan’ın yıldızı parladı… İYİP, DEVA, Saadet, Gelecek ve DP bir Yeniden Refah Partisi etmedi

31 Mart 2024 Yerel Seçimleri heyecanı devam ediyor. Türkiye’de 81 şehirden ilk sonuçlar gelmeye, oy oranları belli olmaya başladı. Sandıkların büyük çoğunluğu açıldı. İç Anadolu’da özellikle Yozgat’ta AKP ile MHP’ye Yeniden Refah Partisi (YRP) şok yaşattı. YRP büyükşehirde yüzde 37 ile birinci parti olurken MHP yüzde 30, AKP yüzde 27’de kaldı.

İlde Cumhur İttifakı üyesi AKP ile MHP arasındaki seçim yarışından faydalanan Yeniden Refah büyükşehir belediye başkanlığını kazanarak sürprize imza attı.

MHP ise buna karşılık Türkiye genelinde 8 ilden zaferle çıktı. Bahçeli’nin partisi Kırklareli, Çankırı, Tokat, Osmaniye, Karaman, Gümüşhane, Erzincan ve Kars’ta belediye başkanlığını kazandı.

İYİP, DEVA, SAADET, GELECEK VE DP…

Öte yandan yerel seçimlerde İYİP, DEVA Partisi, Saadet Partisi, Gelecek Partisi ve Demokrat Parti bu seçimlerin kaybedenleri olarak kayıtlara geçti.

İYİP Türkiye’de yalnızca Nevşehir’i kazanırken Türkiye genelinde yüzde 3,4 oy alabildi. İYİP’in 2019’da oy oranı yüzde 7,2 olarak ölçülmüştü.

DEVA Partisi yüzde 0,20 oy alırken Saadet Partisi yüzde 0,9, Gelecek Partisi yüzde 0,07, Demokrat Parti yüzde 0,14 o alabildi.

Bu partilerin oylarının toplamı ise Yeniden Refah’ın aldığı yüzde 5,49’luk oy oranına ulaşmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x